Çiçek aranjmanları çeşitleri dediğinizde , liste uzayıp gider. Çoğunlukla seçtiğiniz çiçek aranjmanının türü, ne tür bir etkinlik ürettiğinize bağlı olacaktır . Örneğin, bir galaya ev sahipliği yapıyorsanız, esas olarak merkez parçalarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, birden fazla ürün teşhirine sahip bir ürün lansmanı, odaya yerleştirilen markalı uzun ve alçak düzenlemelerden yararlanabilir. Ne tür bir olayı koordine ediyor olursanız olun, sizin için tasarlanmış belirli bir düzenleme türü vardır.

Orta Süsü

Merkez parçası(Orta süsü), herkesin bildiği ve sevdiği klasik bir çiçek aranjmanıdır. Bu düzenlemeler tipik olarak dört x dört inç veya beşe beş inç olan vazolarda gelir. Orta kısımlar genellikle bir yemek masasının ortasına yerleştirilir, ancak aynı zamanda kokteyl düzenlemeleri olarak da kullanılabilirler. Merkez parçası, asla modası geçmeyecek zamansız bir düzenlemedir.

Bar Düzenlemesi

Bar düzeni, klasik orta süsü düzenlemesinin daha uzun bir versiyonudur ve konukları yeni bir yere çekecek bir zarafet ve ihtişam duygusu taşır. Bar düzenlemeleri en çok barın üst kısmında yoğun, gerçekleşen alanı çevrelemek için bulunur. Bir mekanın diğer birçok alanında da kullanılabilirler.

Gonca Vazosu

Gonca vazoları “minyatür düzenlemeler” olarak düşünülebilir. Çoğu zaman gonca vazoları aynı renk şemasını, havayı veya stili yansıtarak orta kısımlara veya bar düzenlemelerine eşlik eder. Tamamlayıcı aksan parçaları olarak daha büyük düzenlemelerin yakınına yerleştirilebilirler ve ayrıca alanı doldurmaya da yardımcı olabilirler. Gonca vazoları genellikle büyük muadillerinden çok daha az gövdeye sahiptir, ancak yine de bir etkinliğin dekorunun eksiksiz ve iyi tasarlanmış hissetmesini sağlamak için çalışırlar.

Uzun ve Alçak

Uzun ve alçak bir düzenleme, klasik orta süsü düzenlemenin başka bir kuzenidir. Uzun ve alçak düzenlemeler adından da anlaşılacağı gibi uzun ve alçak boyludurlar. Genellikle yüzeye yakın uzun dikdörtgen vazolarda bulunurlar. Uzun ve alçak düzenlemeler, daha uzun yüzeylere yayılmış oldukları için geleneksel bir düzenlemeden daha hacimli görünebilir. Genellikle bir masa üzerinde birleşik bir çiçek hikayesi oluşturmak için masa düzenlerinde kullanılırlar.

Çiçek Aranjman Stilleri

Çicek aranjmanları stilleri, ne tür bir etkinlik için tasarlandıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kurumsal bir iş için mükemmel olabilecek belirli bir düzenleme, New York City şehir merkezinde yeni bir boho-chic butiğin açılması için ideal düzenleme olmayabilir. Bir etkinliğin yeri, seçtiğiniz düzenleme tarzını da sınırlayabilir. Bazı alanlar kompakt, kurumsal tasarımlar için mükemmel iken diğerleri daha büyük, gevşek ve vahşi düzenlemeler için çok uygun olabilir. Çiçek tasarım stilleri, etkinliğinizde vurgulanan renk şeması ve / veya markalama öğeleri kadar önemlidir.

Kompakt

Kompakt bir düzenlemenin tarzı klasik, zamansız bir his uyandırır. Kompakt bir düzenleme, düzenlemede bulunan tüm elemanların aynı uzunlukta olduğu bir düzenlemedir. Genellikle kubbe şeklindedirler, yani düzenlemenin ana “küresinden” hiçbir şey çıkmaz.

Gevşek ve Vahşi

Gevşek ve vahşi bir aranjman, çiçeklerin sert, tekdüze bir yapıda düzenlenmediği bir aranjmadır. Çoğu zaman, aranjmanın çeşitli unsurları vazodan taşar. Bazıları bu stile alışkın olmasa da, gevşek ve vahşi bir düzenleme, kurumsal ve özel müşteriler için yaratmak için en sevdiğimiz stillerden biridir.

Tek Çiçek Tipi

Bu tür bir düzenleme, şık ve uyumlu bir görünüm için yalnızca bir çiçek çeşidi kullanır. Ara sıra, düzenlemenin yapısal bütünlüğünü desteklemek için yeşillik ipuçları ekleyebilirsiniz, ancak genellikle bu tür düzenleme yalnızca bir çiçek türünü içerir.

Minimalist 

Minimalist düzenlemeler, temiz ve modern bir şekilde kasıtlı negatif alan yaratmak için gövdelerin basit, stratejik kullanımını kullanan düzenlemelerdir. Minimalist bir düzenleme gerçekten bir sanat eseridir. Herhangi bir etkinliğin zarafetini artırabilir ve konuklara dekorunuza özlemle ışık tutmaları için bir neden verebilir.

Monokromatik

Monokromatik düzenleme, çiçekleri tek bir renkte kullanan bir düzenlemedir. Örneğin, yalnızca pembe çiçekler kullanan veya yalnızca beyaz çiçekler kullanan bir düzenleme olabilir. Monokromatik düzenlemeler sürekli olarak misafirler üzerinde bir izlenim bırakır ve her zaman güzel parçalardır.

Nötr

Diğer bir klasik düzenleme tarzı, nötr tasarımlı olandır. Bu stil düzenlemesi, temel olarak genellikle siyahlar, beyazlar, bronzlar veya yeşillerle yapıştırılan nötr bir renk şeması kullanır. Bu düzenlemeler genellikle bir doğa duygusu uyandırır.