Güzel Çiçekler, doğanın en güzel kreasyonlarından biridir. Her zaman duygularımızı ve hislerimizi göstermek için kullanılırlar. Size bir soru sorayım, Dünyanın en güzel çiçeği hangisi? Kafanızın karıştığını biliyorum çünkü bütün çiçekler güzel görünüyor ve dünyanın en güzel çiçeğini listelemek çok zor. Çiçekler, birisinin yüzüne gülümseme getirmenin en kolay yollarından biridir.Çiçekler güzelliği ve kokusu nedeniyle sadece yıldönümlerinde, doğum günlerinde veya düğünlerde kullanılmaz. Çiçekler ayrıca farklı türde ilaç yapımında da kullanılır. İşte burada dünyanın en güzel 20 çiçeğini sizin için listeliyoruz.

Gül


Kuşkusuz bu, dünyanın en güzel çiçeğidir.Çiçeğin kokusunu ve güzelliğini hepimiz biliyoruz.Karşımıza  Bir çok farklı renkte  çeşitleri gelir. İnsanlar güllerin renginin anlamı olduğuna inanır Örneğin; Kırmızı aşk içindir, Sarı dostluk içindir gibi liste uzayıp gider. Güller güzelliği ve kokusu nedeniyle insanları kendilerine çeker.

Lale

Lale çiçeği 109 türe sahiptir. Dağlarda çok yaygındır. Çiçeğin Hollanda kökenli olduğuna inanılıyor. Tarihçilere göre çiçeği ticarileştiren Osmanlı İmparatorluğuydu. Dünyanın en çekici çiçeklerinden biridir ve Hollanda’dan ihraç edilmektedir. Güzel çiçek; pembe, mor, turuncu, beyaz, siyah, kırmızı gibi çok çeşitli renklerde mevcuttur. Güllerin yanı sıra dünyadaki en popüler ikinci çiçektir, ancak çiçeğin ortalama ömrü 3-7 gün civarındadır. Çiçek aynı zamanda tutku ve sevginin simgesi olarak da bilinir.


Dahlia

Çiçeğin isminin arkasında bir hikaye var. 1751 yılında, Carl Linnaeus’un en sevdiği öğrenci olan Anders Dahl adında bir öğrenci vardı. 38 yaşında öldü. Carl Linnaeus daha sonra en sevdiği öğrenci için bazı özel şeyler yapmaya karar verdi. Meksika çiçeğine onur olarak onun adını verdi. Daha sonra çiçeğin adı  Dahlia olarak değiştirildi.  Aynı zamanda Meksika’nın ulusal çiçeği ilan edildi. Dahlia, muhteşem bahçe çiçeklerinden biri olarak kabul edilir.

Yeşim Asma

Jade Vine olarak bilinir aynı zamanda dünyanın en güzel ve en nadide çiçeklerinden biridir. Yalnızca Filipinler’de bulunur. Bilim dilinde buna Strongylodon Macrobotrys denir. Çiçeğin rengi nane yeşili ve mavi-yeşil arasında değişir. 3 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.Bu çiçek en çok, güzel renk kombinasyonundan emin olarak dekoratif bir tırmanma bitkisi olarak kullanılır. Çiçek, ormansızlaşma ve çiçek nektarıyla beslenen doğal tozlayıcılarındaki düşüş nedeniyle savunmasız olarak listelenmiştir. Bitki 18 metreye (59 fit) kadar büyüyebilir, ancak büyük çiçekler 3 metreye (10 fit) kadar ulaşabilir.Afrika kabileleri bitkinin kökünü yerler ve yapraklar ishal ve epilepsi tedavisinde ve vücudun arındırılmasında da kullanılabilir.

Kiraz Çiçeği

Bu çiçekler yalnızca Japonya’da bulunur ve olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. Genellikle ilkbahar mevsiminde büyürler  beyaz ve açık pembe renkte gelirler. Bahar mevsiminde Japonya’ya gitmeyi planlıyorsanız, ülkedeki çiçeğin görünümüne hayran kalırsınız. Japoncada “Sakura” olarak da bilinir ve ülkede yenilenme ve umut olarak sembolize edilir. Dünyadaki kiraz çiçeklerini görmek için en iyi zaman Mart ayının sonundan Nisan ortasına kadar olan zamandır. İnsanlar kiraz ağaçlarının altında oturmayı ve çiçeğin güzel manzarasının tadını çıkarmayı severler.

 Sarı & Mor Hanım Çantası

Çiçek, orkide ailesine de bağlı bir geçmişle  gelir. Başlangıçta, bu çiçekler Avrupa ve Birleşik Krallık’ta bulunmuştur. Ortamdaki birçok değişiklik nedeniyle zayıf adaptasyon, güzel çiçeğin yok olmasının nedenidir. Şimdi çiçeğin güzelliği sadece fotoğraflarda yatıyor. Bu bitki nemli veya az kuru bir iklimde büyümeyi sever. Görünüşünden bahsedersek, çiçek çuvalının kenarı oldukça kaygandır, bu yüzden küçük böcekler yollarını bulamadıkları için çiçeğe kolayca hapsolabilirler.

Kanayan Kalpler

Bu çiçekler, Doğanın doğal kalpleri olarak adlandırılır. Bu çiçekler resimde gördüğünüz gibi gerçekten çok güzel. Kalp gibi göründükleri için Kanayan Kalp olarak  adlandırılırlar. Güzel bir bahçe planlıyorsanız, bu çiçekler sizin seçiminiz olmalı. Kırmızı, beyaz ve pembe olmak üzere üç farklı renkte bulunurlar. Genellikle Nisan ve Haziran ayları arasında çiçek açarlar.

Papağan Gagası

Çiçek, resimde de görebileceğiniz gibi bir papağanın gagasını andırıyor. Adı da çiçeğin bu özelliğinden geliyor. Çiçek ayrıca koyu turuncu taç yaprağı  uçlarında kırmızı tonlar ve sarı bir taban ile çok renklidir. Bu güzel çiçek, Afrika’nın kuzeybatı kıyılarında bulunan Kanarya Adaları’na özgüdür. Bilimsel olarak Lotus berthelotii olarak bilinir ve Fabaceae (baklagiller familyası) ailesinden gelir.

Mavi Çan Çiçeği

Bahar mevsimi boyunca tüm Avrupa ormanları çok güzel görünen bu çiçeklerle yoğun bir şekilde kaplanır. 19. yüzyıl şairinin çiçeğe isim verdiğine inanılıyor. Temelde pişmanlık ve yalnızlığı temsil ederler. Ayrıca Common Bluebells, English Bluebells, British Bluebells, ahşap çanlar, peri çiçekleri ve yabani sümbül gibi isimlerle tanınır. 2015 yılında İngiltere’nin favori kır çiçeği olarak seçildi, ancak İskoç, Galli ve Kuzey İrlandalı seçmenler soluk sarı çuha çiçeğini tercih etti. Çiçekli bitki eski, yoğun ormanlık alanlarda iyi büyür çünkü kalın yapraklar diğer rakip bitki örtüsünün büyümesini sınırlar.

Kadupul Çiçeği

Bu çiçeğin nesli tükenmek üzeredir ve bu nedenle çok pahalıdır. Genellikle Sri Lanka ormanlarında bulunurlar ve sadece geceleri çiçek açarlar. Çiçeğin çiçek açması da çok nadirdir ve birçok faktöre bağlıdır. Ayrıca Sri Lanka’da Kadupul Mal veya Cennetten Çiçek ve Hindistan’da Brahma Kamalam olarak da bilinir.

Orkide

Orkide, var olan en eski çiçeklerden biridir ve dünyada çok sayıda orkide türü vardır. Ayrıca orkidelerin dünya gezegeninde kıtalar ayrılmadan önce gezegende olduğuna inanılıyor. Şu anda, dünya çapında görülebilen 2500 belgelenmiş orkide türü vardır. Bu aynı zamanda bize güzel kuşlardan birinin gezegendeki kuş sayısının dört katı olduğu gerçeğini veriyor. Tropikal bölgelerde iyi yetişir, ancak çiçek Antarktika hariç dünyanın her kıtasında görülebilir.

Ay Çiçeği

Dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir ve renginden dolayı her zaman pozitiflik hissi verir. Çiçek Amerika kıtasına özgüdür ve çağlardan beri gıda, ilaç, boya ve yağ olarak kullanılmaktadır. Ayçiçeğinin tamamı çok sayıda minik çiçekten oluşur, çiçek tohumlarının merkezinde gelişir ve bu küçük çiçekler tozlaşma sırasında arılar tarafından döllenir. Ayçiçeği bitkisi 5 ila 12 fit boyunda büyür ve altı ay içinde tam boyuta ulaşabilir. Kansas’ın eyalet çiçeği ve aynı zamanda Ukrayna’nın ulusal çiçeği olarak da listelenmiştir. Ayçiçeğinin en benzersiz özelliği, kirlenmiş topraktan kurşun, arsenik ve uranyum gibi toksinleri atarak toprağı daha değerli hale getirmesidir.

Zambaklar

Güzel çiçek Liliaceae ailesine aittir ve çoğunlukla Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da görülen çok sayıda zambak türü vardır. Bu çiçek en iyi ılıman ve tropikal bölgelerde ve bataklıklarda büyür, dağlarda ve ormanlarda gelişmeyi sever ve vahşi doğada iki yıldan fazla yaşayabilir.

 

Kadife Çiçeği

Asteraceae familyasındaki güzel çiçeklerden birisidir.Daha çok Meksika ve Güney Amerika’da görülebilir. Kadife çiçeğinin 16. yüzyıldan beri yetiştirilebileceğine ve daha sonra İspanyol kaşiflerin güzel çiçeği Güney Amerika’dan Avrupa’ya getirdiklerine inanılıyor. Bitki 6 ila 48 inç yüksekliğe kadar ulaşabilir, ancak bitkinin çeşidine bağlıdır. Kadife Çiçeği’nin en yaygın renkleri sarı, turuncu, kırmızı ve kestane rengidir. Çiçekli bitkinin yenilebilir çiçekleri vardır ve çoğunlukla salataların bir bileşeni olarak ve tatlıların süslenmesinde kullanılır.

Nilüfer

Yüzen güzel çiçekli bitki Nelumbo cinsine aittir. Ayrıca, Hindistan’ın ulusal çiçeği olduğu için Hint nilüferi olarak da bilinir. Kökenleri Asya ve Avustralya’ya aittir, ancak su kültürlerinde dünyanın her yerinde olabilir.Bu çiçek, doğrudan güneş ışığına maruz kalabilen sığ ve bulanık göletlerde ve göllerde görülebilir.

Çiçek daha soğuk iklimlerde yaşayamaz ve 49 inç yüksekliğe kadar ulaşabilir ve yatay olarak yaklaşık 10 fit yayılabilir. Çiçek sabah açılır ve gece kapanır. Güneşin sembolü olarak kabul edilir ve aynı zamanda günün başlangıcını ve sonunu belirleyen davranışından dolayı eski Mısır’da yaratılmıştır.

Glayör

Antik çağda, Yunanca kılıç anlamına gelen xiphos kelimesinden gelen xiphium olarak bilinir. Ağustos ayının doğum çiçeği olarak kabul edilir ve Batı’da Afrika Gladyatörleri popüler olmadan önce Roma Gladyatörlerini temsil eder. Eğer sindirilirse kısmen zehirlidir ve çiçeğin tutulması ciltte tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 18. yüzyılda, Güney Afrika’dan Avrupa’ya büyük miktarlarda Afrika Gladioli ithal ediliyordu.


Yabani Kranfil

Çiçek, insanlar tarafından üretilen beyaz, sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil gibi çeşitli tonlarda bilinir, ancak çiçeğin doğal rengi mor pembedir. Güzel çiçeğin çeşitlerinin çoğu seçici yetiştirme ile üretildi, ancak Mavi leylak rengi karanfil genetik mühendisliği tarafından üretildi. Eşsiz olan, beyaz karanfilin 24 saatte bir renk değiştirmesi ve çiçeğin diğer renginin özel bir anlamı olması, Beyaz Karanfillerin saflık, sarının hayal kırıklığı, pembe anne sevgisi, kırmızı, gerçek aşkı ve morun kaprisliği simgelemesidir.

Kasımpatı

Asteraceae ailesine ve Krizantem cinsine ait güzel çiçeklerden biri olan anne veya krizantem olarak da bilinir. Ayrıca Gül’den sonra dünyanın en popüler çiçeklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kasımpatı kelimesi yunanca altın anlamına gelen chrysos ve çiçek anlamına gelen anthemion kelimesinden türemiştir. Tropik çiçekler, Asya ve kuzeydoğu Avrupa’ya özgüdür. Çiçek, çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur, ancak çiçek türler arasında farklılık gösterir.

Elma Çiçeği

Dünyadaki güzel çiçeklerden biri olarak kabul edilen elma çiçeği soluk pembe olarak açmaya başlar, ancak çiçeklenme süreci devam ettikçe yavaş yavaş saf beyaza dönüşür. Çiçeklenme döngüsü ilkbahardan yazın başlarına kadar başlar, ancak çiçeklenme çeşidine bağlıdır. Bu çiçek, 1897’de Michigan eyalet çiçeğinin eyalet çiçeği olarak adlandırıldı çünkü Michigan, elma üretiminde ülkede Washington ve New York’un hemen ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Kamelya

Kamelya bitkisi beyaz, kremsi, sarı, kırmızı veya pembe gibi çeşitli renklerde çok sayıda yapraktan oluşan büyük ve gösterişli çiçekler geliştirir. Çiçeğin orta kısmı, erkek üreme organlarından oluşan çok sayıda sarı organından oluşur, ancak bazı Kamelya türleri, çok renkli çiçekler ve hatta çift çiçekler üretir. Çiçekler sonbaharda, kışın ve ilkbaharda çiçek açar ancak tamamen kamelyanın coğrafi konumuna ve türüne bağlıdır.