Saksı Seçimi

Her canlının yuvası ayrı olduğu gibi her bitkinin de saksısı ayrı olmalıdırEn önemli etkenlerden birisi büyüme oranıdır.Örneğin orkide bitkileri şeffaf saksı, ev menekşeleri yayvan ve fazla derin olmayan saksı, Benjamin bitkileri de derin saksı tipi isterler. Bu saksı ayrımı iyi yapılırsa bitkinin gelişimi de o kadar iyi ve hızlı olur.

Saksı delikli olmalıdır. Bunun nedeni; bitkinizi suladığınızda içinde fazladan biriken su bitkinizin köklerinin çürümesine yol açar. Temiz olması ise bitkinizin yaşama ömrünü uzatır örneğin başka çiçekten alınan ve temizlenmeyen saksı içerisinde parazit ve böcek larvaları bulundurabilir.

Toprak Seçimi

Toprak seçimi genellikle ev bitkileri için torf, yani organik maddeler bakımından zengin toprak önerilir ama bu da yine seçeceğiniz bitkiye göre değişir.Örneğin kaktüsler çiçek toprağı ve kalın kum karışımını severler, menekşeler torf bakımından zengin toprakları severlerken, orkideler ise kendileri için özel hazırlanan farklı bir toprak türünü severler. Bu yüzden yetiştireceğiniz çiçeği iyi tanıyıp ona uygun toprak seçmelisiniz.Bunun yanında toprağınızı da temizlemelisiniz.

Çiçek Sulama

En önemli etkenlerden birisi de onu beslemektir.Bunu da onu sulayarak gerçekleştirirsiniz. Ne sıklıkla sulayacağınızı anlamak için elinizle toprağın kuruluğuna bakmanız yeterlidir. Eğer kuru ise onu sulamalısınız nemli ise gerek yoktur. Bunun yanında her çiçek farkı zaman aralıklarında sulanır. Örneğin orkideler ve menekşeler genel olarak 4 ila 7 günde 1 olacak şekilde sulanırken, kaktüsler ayda 1 ya da 2 kez sulama ister.

Işık ve Sıcaklık

Işık birçok bitkilerin üreyip gelişebilmeleri, yaşamlarını sürdürebilmeleri için mutlak surette gerekli bir fiziksel çevre faktörüdür. Işığın en önemli ekolojik işlevi yeşil bitkiler için fotosentezi sağlamasıdır. Işık bu yüzden bitkileriniz için önemlidir, onları güneş ışığında (yakmayacak şekilde) durdurmalısınız. Sıcaklık ise yine çoğu bitki türlerine göre değişim gösterebilir. Ancak bitkilerinizi çok soğuk ya da çok sıcak yerde koymamalısınız. Bitkinizi tanıyıp ona uyan bir ortam sağlamalısınız. Örneğin bitkilerinizi kalorifere koyarsanız kökleri zarar görebilir.